مجموعه : معرفی شهر
بازدید : 2963

کاروان سرای سرایان

این بنا در داخل شهر سرایان و در محدوده بافت تاریخی شهر واقع شده که به همراه چند بنای دیگر از جمله آب انبار، مسجد، حمام و بازار مجموعه ای شهری را تشکیل می داده اند. این کاروانسرا به شیوه دو ایوانی ساخته شده و فضاهای معماری آن عبارتند از : سردر ورودی که واقع در ضلع جنوبی است و دارای طاق جناغی و تزئینات کاربندی در زیر طاق می باشد. پس از ورودی فضایی شبیه هشتی قرار دارد که در مقابل بطور مستقیم به صحن بنا و در دوطرف به اطاقهای فرعی منتهی می شود. صحن بنا که در مرکز آن واقع شده در اطراف خود دارای حجره های متعددی برای سکونت و استراحت کاروانیان است. درمقابل ایوان ضلع ورودی یعنی در ضلع شمال صحن، ایوان دیگری وجود دارد با طاق جناغی و تزئینات کاربندی زیر سقف ایوان، در گوشه صحن در هر چهارطرف راهروهایی تعبیه شده که به قسمتهای مختلفی که در پشت ایوان یا حجره ها واقع شده اند، راه دارند. این فضاها بیشتر شامل انبار و فضاهای خدمات است و در گوشه شمال غربی راهرویی وجود دارد که به اصطبل بنا منتهی می شود. قسمت مرکز صحن نسبت به سطح جلو حجره ها و ایوانها گودتر است که این به دلیل سهولت در بارگیری يا پایین گذاشتن بار اسب ها و شترها است. مصالح استفاده شده در ساخت بنا بیشتر آجر است. این کاروانسرا به رباط شاه عباسی معروف است و به دوره صفوی تعلق دارد.        

آرامگاه تورانشاه

ورودي آرامگاه تورانشاه سرايان شامل يك طاق بوده و پس از سر در ورودي، فضاي داخلي آرامگاه يا گنبدخانه ديده مي‌شود و گنبد مذكور به شيوه عرقچين با كمك فيلپوش‌هاي كوچكي كه فضاي هشت ضلعي را به دايره نزديك كرده‌اند بنا شده است.

ورودی دارای طاقی است جناغی با عرض 3/4 و عمق 8/3 متر ، پس از سردر ورودی بلافاصله فضای داخلي آرامگاه یا گنبدخانه قرار دارد.
این فضا نیز دارای نقشه هشت ضلعی بوده و هر ضلع آن داراي طاقي است . طاقها داراي قوس جناغي بوده و در انتهای سه عدد از آنها طاقنما هایی واقع شده است.
ابعاد فضای گنبدخانه 7/6×7/6 متر است و هرکدام از طاقها 3/2 متر عرض و یک متر عمق دارند.
نمای خارجی بنا دارای طاقهای تزئینی است که با آجر کار شده اند.
دوره تاریخی این بنا بر اساس مدارک موجود به احتمال فراوان به دوره تیموری تعلق دارند.
وجود چندین قطعه سنگ قبر که به قبرهای اطراف تعلق داشته اند و به دوره تیموری تعلق دارند ونیز سنگ لوحی بر بالای درگاه ورودی بنا که دارای این متن است: تمت هذه العماره المیمونه الشریفه سلطان الاولیا نظام الحق و الدین تورانشاه علیه الرحمه و الرضوان فی شهر ذوالقعده سنه ثمان و خمسین و ثمانماه هرچند آخرين كلمه اين متن بطور كامل قابل خواندن نيست اما به احتمال زياد ثمانماه مي باشد.
آرامگاه تورانشاه با شماره 15286 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.

منطقه گردشگری مصعبی کریمو

در مناطق کوهستانی سرایان و در بخش مرکزی آن، دهستان مصعبی قرار دارد که مشتمل بر دو نقطه سکونت گاهی مصعبی و کریموست و به علت آب و هوای مطلوب و چشم انداز طبیعی زیبا، یکی از مناطق نمونه گردشگری می باشد.این منطقه گردشگری در حد فاصل دو روستای مصعبی و کریمو قرار دارد و وسعت آن بالغ بر 526 هکتار است و آب و هوای این منطقه دارای قابلیت های گرم و نسبتا معتدل است که در زمستان سرد و خشک می باشد.منطقه مصعبی کریمو در دره های واقع بین ارتفاعات و در زمین های هموار اطراف رودخانه ای که در آن جا وجود دارد سرسبز و خوش آب و هواست.آبشار سبزرود و دره پایین دست آن و سد شهید پارسا از دیگر جاذبه های طبیعی حوزه این منطقه نمونه گردشگری است.آرامگاه های امام زاده سلطان، کریم شاه و سلطان مصیب در منطقه نمونه گردشگری مصعبی کریمو و امام زاده به فاصله 3 کیلومتر از یک دیگر وجود دارد.مرقد امام زاده سلطان کریم شاه در روستای کریمو قرار دارد.این روستا در فاصله 25 کیلومتری شهرستان سرایان و 20 کیلومتری شهر کاخک و 43 کیلومتری فردوس واقع شده است.نام روستای کریمو نیز که در ابتدا کریمان بوده و بعدها به لهجه محلی کریمو نامیده شده از نام این امام زاده بزرگوار گرفته شده است.
حدود 34 رشته قنات کوچک و بزرگ به همراه دره نای و آبادی هایی که در این روستا وجود دارد چشم اندازهای طبیعی بسیاری را در منطقه به وجود آورده اند که باعث شده است گردشگران بسیاری به خصوص در فصل تابستان و بهار به این منطقه سفر کنند.امام زاده سلطان مصیب نیز در روستای مصعبی شهرستان سرایان قرار دارد. آدرس :خراسان جنوبی – سرایان – مصعبی کریمو فاصله 21 کیلومتری شمال شرق شهرستان سرایان

دق سرایان

دق رباط سرایان در موقعیت جغرافیایی 58 درجه 9 دقیقه تا 58 درجه 21 دقیقه شرقی تا 33 درجه 22 دقیقه تا 33 درجه 41 دقیقه شمالی در جنوب غربی شهر سرایان در استان خراسان جنوبی قرار دارد. کویر شکلی شبیه به بیضی دارد که طول آن در حدود 40 کیلومتر و عرض آن در حدود 20 کیلمتر است. عرصه این کویر شامل اراضی مسطح و پست با کمی تقعر و شوري و قلیائیت خیلی ز یاد که داراي خاکهاي بسیار عمیق با بافت سنگین تا خیلی سنگین و خیلی شور و قلیا ئی میبا شد وجود دارند که مرکز آن فاقد پوشش گیاهی بوده و در اطراف آنها گیاهان شورپسند با نیاز آبی بالاتر مشاهده می گردند. در حاشیه شرقی کویر تپه های ماسه ای و ریگزارها قرار گرفته اند. در قسمت جنوبی کویر پلتفرمهای نمکی ور در مرکز آن پوشش استپی پهنه آن را فرا گرفته است. در حاشیه کویر پوشش جنگلهای تنک تاق قابل مشاهده است. در عرصه کویر پوشش گیاهی شور پسند موجود در این نقاط شامل 16 گونه با 3 تیپ گیاهی است.مسیر جاده آسفالته سرایان به روستای ثقاله و ادامه مسیر جاده خاکی به سمت جنوب از میان کویر عبور میکند.         

آبشارهای دره سبزرود

آبشارهاي دره سبزرود سرايان در موقعیت جغرافیایی E5829 N3401 در استان خراسان جنوبی واقع است. آبشارهاي دره سبزرود در 35 کيلومتري شمال شهرستان سرايان يکي از محل هاي بسيار جالب و ييلاقي است که جهت کوهپيمايي و صخره نوردي مکان مناسبي است. شهرستان سرايان در چهل کيلومتري جنوب شرق فردوس واقع گرديده است و در گذشته يکي از بخش هاي شهرستان فردوس بوده ولي بر طبق تقسيمات جديد، جزو استان خراسان جنوبي محسوب مي شود. براي دسترسي به آبشارهاي اين منطقه، از سرايان به دوراهي چرمه رفته و جاده سد را در پيش مي گيريم و به سمت روستاي نوبهار و روستاي مصعبي حرکت مي کنيم. در روستاي مصعبي منظره کوهي با صخره هاي سفيد رنگ و سربه فلک کشيده مسير حرکت را مشخص مي کند. اين مسير در کنار رودخانه اي است که به سد منتهي مي شود. براي رفتن به انتهاي دره و ديدن همه آبشارها و صعود از آن ها همراه داشتن وسايل و تجهيزات فني الزامي است. اين دره و کوهستان زيبا با داشتن ديواره هاي بلند و مسيرهاي فني، جهت صعود کوهنوردان و تفرج گردشگران مناسب است. لازم به ذکر است تيم تحقيقاتي شبکه زيست محيطي خراسان جنوبي يکي از گروه هايي بوده است که پيمايش کامل اين دره و آبشارهاي سبزرود سرايان را با به کارگيري نيروهاي مجرب و دوره ديده انجام داده و 30 آبشار کوچک و بزرگ را شناسايي و پشت سر گذاشته است.

روستای سرسبز مصعبی

روستاي مصعبي در حدود 30 كيلومتري شمال غربي شهرستان سرايان واقع شده است. راه دسترسي به آن آسفالت مي باشد و داراي پيچ و خم هاي خطرناكي است.
در بين راه و در محل دو راهي چرمه به سد شهيد پارساي به سدي بزرگ و بسيار زيبا مي رسيم كه داراي پهنه آبي وسيع مي باشد كه تناسب نام كوير را برهم مي زند.
در اين بين باغ هاي بزرگ بادام وجود دارد كه يكي از محصولات عمده منطقه است. زعفران يكي از محصولات مهم ديگر اين ناحيه به شمار مي رود.
باغ هاي بزرگ و چشم انداز سرسبز روستاي مصعبي به گونه اي است كه چشم هر بيننده اي را خيره مي كند و مي توان آن را يكي از سرسبزترين و آبادترين روستاهاي خراسان جنوبي دانست.
پس از پيمودن چند كيلومتر مسير داخل رودخانه به كوه هاي رسوبي سفيدي مي رسيم كه به دره »سبز رود« شهرت دارد و يكي از تفرجگاه هاي مردم اين منطقه مي باشد.
درختان گردو، آبشارهاي كوچك و بزرگ زيبا، پاكي محيط زيست، هواي مطبوع و غناي طبيعي و حيات وحش اين منطقه از ويژگي هاي آن است.
متاسفانه در سال هاي اخير با افزايش حضور شكارچيان غيرمجاز به اين منطقه، بافت زيست محيطي آن با خطر جدي مواجه شده و بسياري از گونه هاي گياهي و جانوري آن در معرض نابودي قرار دارند.
در صورت اختصاص بودجه و بازسازي اين منطقه و ايجاد كمپينگ، نصب نردبان هاي ثابت و … مي توان از دره سبزرود و آبشارهاي آن به عنوان يكي از قطب هاي گردشگري استان بهره برد.
تيم عملياتي، شناسايي، تحقيقاتي شبكه زيست محيطي خراسان جنوبي براي اولين بار پيمايش كامل دره و آبشارهاي سبز رود سرايان را با بكارگيري نيروهاي مجرب و دوره ديده و با استفاده از پيشرفته ترين تجهيزات صخره نوردي انجام داد و 30 آبشار كوچك و بزرگ را شناسايي و پشت سر گذاشت.
به دليل وجود صخره هاي عظيم و سر به فلك كشيده و نيز آبشارهاي بلند و لغزندگي مسير، پيمايش كامل مسير فقط توسط افراد فني و كوهنوردان حرفه اي و با استفاده از تجهيزات فني و ايمني ممكن مي باشد.

غار بتو

این غار در نزدیکی روستای چرمه در 12 کیلومتری مرکز شهر سرایان واقع است. در نزدیکی این غار زیارتگاه پیراباذر از اماکن تفریحی و زیارتی شهرستان سرایان قرار دارد. برای پیمایش این غار تجهیزات پیشرفته غارنوردی مورد نیاز می‌باشد. قندیل‌های زیبای آهکی به اشکال مختلف، حوضچه‌های آب معدنی، بلورهای زیبای کوارتز و کلسیت از شگفتی‌های داخل غار می‌باشند. پس از دهانه غار یک محوطه 50 متری قرار دارد که در انتهای آن چاهی به عمق حدوداً 25 متر به خوبی قابل رؤیت است. این غار دارای دو دهانه می‌باشد. دهانه ورودی «اژدها» نامیده می‌شود و دهانه خروجی که بسیار مخوف و عظیم است، «بتو» نام دارد. 

منطقه شکارممنوع کمرسرخ

اين منطقه كه در شمال سرايان و استان خراسان جنوبی قرار دارد،‌ از ارتفاعات مشرف به روستاي نوده آغاز شده و به ارتفاعات مشرف به روستاي دره‌باز شهرستان قائن ختم مي‌شود و همجوار شهرستان گناباد نيز هست. اين منطقه داراي طبيعت بسيار زيبا و حيات وحش متنوع است كه در سال‌هاي گذشته توسط شكارچيان متخلف صدمات زيادي به آن وارد شده است. منطقه کمر سرخ شهرستان سرایان واقع در استان خراسان جنوبی به استناد بند “و” ماده 6 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست از پانزدهم اسفندماه 89به مدت 5 سال منطقه شکار ممنوع اعلام شد. رشته کوه قهستان در غرب و شاسکوه و آهنگران در شرق آن سر به آسمان سوده و بلندترین قله منطقه کمر سرخ با ۲۸۴۲ متر است.در این منطقه گیاهان دارویی گوناگون، جنگلهای تنگ، پسته کوهی، بنه، قیچ و بادامشک دیده می‌شود. قریب به ۵۹ گونه پرنده ، ۲۵ نوع پستاندار و ۱۷ گونه از خزندگان و دوزیستان منحصر به فرد زندگی می‌کنند.منطقه كمرسرخ كمرسرخ به استناد بند “و” ماده 6 قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست از تاريخ 15/12/89 به مدت 5 سال به عنوان منطقه شكار ممنوع به تصويب سازمان حفاظت محيط زيست رسيده است. مساحت 11485 هكتار و بين E5825 طول غربي تا E5841 طول شرقي و N3355 عرض جنوبي تا N3405 عرض شمالي واقع گرديده است.

حدود اربعه
شمالاً: از دره نوده به مرز و آبريز سرايان- گناباد و سپس در امتداد خط الراس جغرافيايي مرز سرايان و گناباد و قاين
شرقاً: خط الراس جغرافيايي ارتفاعات مرز سياسي شهرستان هاي سرايان و قاين
جنوباً: از دره باز در امتداد خط الراس ارتفاعات كمرسرخ به سمت منتهي اليه اراضي كشاورزي روستاي چرمه
غرباً: از منتهي اليه اراضي كشاورزي روستاي چرمه و در امتداد دامنه ارتفاعات كوه آسماني به منتهي اليه اراضي كشاورزي روستاي خاور بالا و پس از عبور از دامنه ارتفاعات كوه سياه به سمت منتهي اليه اراضي كشاورزي روستاهاي كريمو، دره­پر، مصعبي و نوده).

پوشش گیاهی
با توجه به جهت ارتفاعات منطقه، آب وهوا ومنابع آبي نسبتا” پوشش گياهي متنوعي در منطقه كوهستاني وجود دارد. در كف دره ها ورودخانه ها كه آب جريان دارد گياهان آب دوست از قبيل پونه، گزنه، بيد، بارهنگ، پده، بيد، نسترن وحشي، گز، نيزار، شيرين زبان ميرويد و در مناطق خشك وارتفاعات منطقه مي توان بنه، انجير وحشي، بادامشك، درمنه، فرفيون، سريش، ريواس، آنغوزه، زيره سياه، سپند، گل گاو زبان، پيچك، كاكوتي، تلخه بيان، اسپرس، علف هفت بند، بومادران، گون، كلاه مير حسين، كنگر، سوسن، شقايق، لاله سرخ، زنبق، بابونه، كاسني و ديگر گونه هاي علفي يكساله و دوساله و خشبي ديده مي شود و در دامنه بعضي از ارتفاعات نيزارهاي كوچك، انواع درختچه ها و بعضي از گونه هاي آب دوست مشاهده مي شود كه نشان دهنده لكه هاي آبخيز در دل كوه مي باشد. در برخي مناطق به دليل چراي بيش از حد گياهان مهاجم ازقبيل سپند پوشش بومي منطقه را دگرگون نموده است كه نياز به حفاظت بيشتر دارد.

حيات وحش

گونه جانوري متنوعي در منطقه زيست مي كنند كه گونه شاخص آنرا مي توان قوچ وميش اوريال(ناخالص) نام برد كه در سرتاسر منطقه بصورت پراكنده ديده مي شود. ميزان ارتفاع، جهت و سرعت باد و اشكال زمين شناختي بر ميزان پراكنش و زيستگاههاي گونه تاثير گذاشته است. از ديگر پستانداران مي توان گرگ، شغال، روباه، گربه وحشي، خرگوش، خفاش، خار پشت، جربيل، پايكا، تشي، ول و….را نام برد. از پرندگان عقاب طلايي، سارگپه، شاهين، دليجه،جغد، هدهد، زنبور خار، انواع گنجشك، كلاغ سياه، كلاغ كوهي نوك سرخ، سار، چكاوك، سهره، كوكي معمولي، زاغي، دم جنبانك، زرده پره، قمري، كبك، تيهو، كوكر شكم سياه، كبوتر چاهي و در فصل زمستان مي توان بعضي از گونه هاي آبزي و كنار آبزي از قبيل اردك سرسبز، آبچيلك، انواع مرغابي سانان و…را نام برد. از گونه خزندگان مي توان بزمجه، آگاما، انواع مار ( جعفري، كبري، تير مار، مار زنگي، قيطاني) انواع مارمولك و از گونه دوزيستان قورباغه و وزغ را نام برد.  

کویر سه قلعه

   کویر سه قلعه در فاصله 30 کیلومتری جنوب سه قلعه سرایان قرار دارد.

کویر سه قلعه بواسط داشتن آسمانی تاریک جهت رصد ستارگان دارای ویژگی و اهمیت خاص است و بواسط همین ویژگی مورد توجه گروه های آماتور و حرفه ای علاقمندان به نجوم گشته. از امتیازات دیگر این کویر می توان به دق وسیع و تپه های ماسه ای اطراف رصدگاه نجوم اشاره کرد که برای هر گروه علاقمند و طبیعت گرد شرایط مناسب و ایده آلی دارد. بطوری که اجرای برنامه های رصد ستارگان، رالی در دق وسیع و پیمایش و کویر نوردی در تپه های ماسه ای به صورت همزمان امکان پذیر است.

روستای کریمو

روستای کریمو از توابع بخش مرکزی شهرستان سرایان ( استان خراسان جنوبی ) ، با مختصات جغرافیایی 58 درجه و 30 دقیقه طول شرقی و 34 درجه و دو دقیقه عرض شمالی، در 30 کیلومتری شمال شهر سرایان واقع شده است. این روستا از شمال، به کوه سفید و از شمال شرقی به کوه بیم محدود می‌شود و از سطح دریا دوهزار متر ارتفاع دارد و اقلیم آن معتدل و نیمه خشک و آب و هوای این روستا در بهار و تابستان و اوایل پاییز، مطبوع و دلپذیر و در زمستان‌ها سرد است. منطقه ای ییلاقی كه هدف گردشگری هم به شمار می آید . روستای كریمو در دره ای زیبا واقع شده و فاصله سرایان تا این روستا مناظر جالبی دارد . كریمو دارای آب و هوایی كوهستانی ، چشمه هایی زیبا و امامزاده معروفی است . حدود 313 خانوار و 1150 نفر در روستای كریمو زندگی می كنند . در اواخر قرن دوم هجری به سبب عبور امامزاده كریم شاه از این روستا و شهادت و دفن وی در اینجا ، نام این روستا را كریمو نهادند . كریمو در عهد پیشین گذرگاه عابران و زائران امام هشتم بوده است . روستای کریمو از روستاهای قدیمی و تاریخی خراسان جنوبی است که بافت قدیمی و بنای امام‌زاده سلطان کریم شاه از قدمت و پیشینه کهن روستا حکایت دارند. مردم روستای کریمو به زبان فارسی با گویش خراسانی سخن گفته و مسلمان و شیعه مذهب‌ هستند. فعالیت‌های عمده مردم این روستا، زراعت، دامداری و باغداری است و گروهی از مردم روستا، در امور خدمات و تولید صنایع دستی اشتغال دارند، چشمه سارهای فراوان، آب و هوای مساعد و اراضی مستعد، موجبات رونق باغداری و دامداری در روستا را فراهم آورده است. از مهم‌ترین محصولات زراعی روستا می‌توان به گندم، جو، زعفران، چغندر، یونجه و تره‌بار اشاره کرد. گوشت قرمز و انواع لبنیات مانند کشک و ماست در روستا تولید می‌شود. باغداری از فعالیت‌های مهم مردم روستای کریمو است. گردو، بادام، آلو، زردآلو، سیب و توت از مهم‌ترین محصولات سردرختی و قالی‌بافی، از دیگر منابع درآمدی مردم روستابه شمار می‌آیند. روستای کریمو در کوهپایه استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکز و متراکمی دارد و خانه‌های روستا اغلب در یک طبقه با سقف‌های مسطح و با در و پنجره‌های کوچک ساخته شده‌اند. کوچه‌های روستا اغلب پیچ‌درپیچ ومسیر رودخانه کال، بافت مسکونی روستا را به دو بخش تقسیم کرده است. مصالح بکار رفته در خانه‌های قدیمی روستا مشتمل بر مصالح خشت، گل، سنگ و چوب است. پیرامون چشمه علوی که از تفرجگاه‌های طبیعی است از زیباترین ییلاقات کریمو به شمار می‌آید. از دیگر جاذبه‌های طبیعی این روستا می‌توان به مزرعه اسپید کوه، چشمه دراز، اکبر آباد، چشمه مسکی، دره کلگی، تک تودک و سیدک اشاره کرد. ییلاقات مسیر جاده کریمو – سرایان نیز بسیار قابل توجه‌اند که عمده‌ترین آن‌ها عبارتند از دره حسن آباد، رودهن، کلاته زرد، خال سفید، کلاته رجب، هورمچ سفلا و علیا، آمین و بوسی. در مسیر نای که دره‌ای زیبا است و رشته قنات‌های متعددی دارد، چشم‌اندازهای بسیار زیبایی وجود دارد. مردم روستای کریمو در اعیاد ملی و مذهبی نوروز، فطر، قربان و میلاد پیامبر(ص) به جشن و مولودی خوانی می‌پردازند. از مراسم سنتی روستا، می‌توان به تهیه نوشیدنی کف‌بیخ اشاره کرد که در شب‌های زمستان، به صورت گروهی به تهیه آن مشغول می‌¬شوند. بهره‌گیری از موسیقی و استفاده از سازهای دوتار، سرنا و دهل در مراسم مختلف روستا مرسوم است، رقص‌های خراسانی چوب بازی و نبرد عشاق، از زیباترین آیین‌های گروهی مردم کریمو به شمار می‌روند. از بازی‌های رایج در میان مردم روستای کریمو می‌توان به هفت سنگ، گردو بازی و تیله بازی اشاره کرد. مردم روستای کریمو بندرت از پوشاک محلی استفاده می‌کنند، ولی برخی از مردان و زنان کهنسال و میانسال روستا همچنان به سنت دیرین، لباس‌های محلی را می‌پوشند. مهم‌ترین صنایع دستی روستای کریمو شامل بافت زیلو، گلیم، قالیچه و به ویژه قالی است. قالی و قالیچه‌های کریمو عمدتاً با طرح و نقشه‌های خراسانی بافته می‌شوند و آمیزه‌ای از طبیعت و حیات وحش را به نمایش می‌گذارند. صنایع دستی روستای کریمو در بازارهای فردوس، طبس، بیرجند و قائنات به فروش می‌رسند. زعفران، الو، گردو و برخی گیاهان دارویی از جمله سوغات روستایی کریمو هستند. از غذاهای رایج و خوش‌طعم این روستا می‌توان به آبگوشت محلی، کوکوسبزی، انواع آش‌ها به ویژه آش شک و اشکنه اشاره کرد. این روستا از طریق شهرهای سرایان و فردوس، با راهی مناسب و آسفالت قابل دسترس است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نقشه شهر

راه های ارتباطی

سامانه ارتباط مردمی : 137

سامانه پیامک شهرداري : 30007807

تلفن شهرداری مرکز: 32904600-056

پست الکترونیک : info@sarayan.ir

آدرس : ايران خراسان جنوبی شهرستان سرایان

بازدید امروز51
بازدید دیروز65
بازدید هفته653
بازدید ماه1389
کل بازدید92200